Drewniane klocki – ponadczasowy hit

W każdym domu, w którym jest dziecko zapewne znajduje się zestaw drewnianych klocków – jedna z najlepszych zabawek malucha i przedszkolaka, bez względu na jego wiek. Drewniane klocki mogą być wszystkim, czego tylko dusza zapragnie – gryzakiem, lodem, kubkiem, zamkiem, labiryntem, czy czym tylko sobie wymarzycie. Zabawa klockami rozwija wyobraźnię przestrzenną, kształtuje sprawność manualną, nie mówiąc o takich przymiotach jak cierpliwość i umiejętność planowania, ale może być również doskonałą sposobnością do kształtowania umiejętności matematycznych.

 

Zabawa w klasyfikowanie (czyli segregowanie według określonych cech)

Prosimy dziecko o wkładanie do pojemnika klocków o określonych cechach, np. tylko czerwonych klocków, lub tylko o kształcie sześcianu. Następnie pytamy: jakiego kształtu są czerwone klocki, czy wszystkie są takie same. Pojemnikiem może być kolorowa miska, reklamówka, albo pętla ułożona z sznurówki, czy ramka wycięta z kolorowego papieru. Zabawa dla dzieci od 2-5 roku życia, wystarczy dostosować polecenia do możliwości dziecka.
Dlaczego warto? …bo umiejętność segregowania ćwiczy skomplikowane procesy myślowe, które później będą potrzebne dziecku do zrozumienia czym jest liczba i rozwiązywania zadań tekstowych.

Zbuduj według wzoru

To zabawa, która ćwiczy analizę i syntezę. Rodzic, opiekun buduje z kilku klocków budowlę, a następnie prosi dziecko o stworzenie identycznej. Poziom skomplikowania budowli zależny jest od wieku dziecka.
Dlaczego warto? …bo ta zabawa sprawia, że dziecko analizuje budowlę, musi zaplanować swoje działanie i wykonać plan, aby osiągnąć cel. Stanowi to podstawę analizowania problemów matematycznych, programowania a ponadto kształci koordynację wzrokowo-ruchową (potrzebną między innymi do nauki czytania i pisania).

Widzę tutaj moim okiem szpiega coś……

Z klocków rozłożonych przed dzieckiem wybieramy jeden (np. zielony sześcian), nie mówiąc dziecku, który to klocek. Mówimy: Swoim okiem szpiega widzę coś zielonego. Zadaniem dziecka jest odgadnąć, o którym klocku mówimy. Zabawa dla dzieci 4-6 letnich.

Dlaczego warto?

…bo ta zabawa kształtuje spostrzegawczość, umiejętność analizy, co w przyszłości zaowocuje myśleniem badawczym.
Gorąco zachęcam do bawienia się drewnianymi klockami z dziećmi, jedyny limit stanowi nasza wyobraźnia.